Opcjonalne wyposażenie donic FIBRA

    OCIEPLENIE ŚCIAN DONIC

Na życzenie ściany naszych donic mogą zostać ocieplone. Izolacja pomaga chronić bryłę korzeniową rośliny przed przemarzaniem w okresie zimowym oraz zbytnim jej nagrzewaniem w okresie letnim. Do wykonania ocieplenia używamy styroduru tj. materiału powszechnie wykorzystywanego do izolacji fundamentów budynków. Posiada on znacząco lepszy współczynnik izolacyjności niż styropian. W odróżnieniu od styropianu nie chłonie wilgoci, nie ulega degradacji z upływem czasu, a jego twardość sprawia, że jest odporny na nacisk ziemi i działanie korzeni. W przypadku donic o obłych kształtach używamy pianki kauczukowej posiadających zbliżone parametry do styroduru.

    PODŚWIETLENIE ROŚLIN

Oprawy oświetleniowe LED umożliwiają wyeksponowanie roślin po zmierzchu oraz stworzenie nastrojowego oświetlenia wokół donic. Listwy są całkowicie odporne na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci. Zasilane są bezpiecznym napięciem 12 V/24 V. Standardowo dostarczane są w lekko ciepłej barwie światła. W przypadku donic o prostych krawędziach listwy mocowane są od wewnętrznej strony rantu górnego donicy. Specjalne łączniki umożliwiają regulację kąta świecenia oraz prosty montaż i demontaż listwy oświetleniowej. Listwy zakończone są przewodem o długości 2 m i dostarczane są bez transformatora.

    REZERWUAR NA WODĘ

Jeśli ktoś chce, aby roślina zawsze miała zapas wilgoci, możemy wyposażyć donice w podwyższony odpływ wody. Dzięki niemu nadmiar wody opadowej lub tej pochodzącej z systemu nawadniania będzie gromadzony na dnie, tworząc tam wodny rezerwuar. Trzeba jednak pamiętać, aby warstwa drenażu sięgała ponad odpływ. Odpływ należy zabezpieczyć od góry geowłókniną, aby chronić go przed zatkaniem.